All we do is looking for some way to fulfill our needs.

środa, 5 września 2012

Tagged under: , , , , , , , ,

Zaufanie w zespole

Jedną z głównych wartości metodyk zwinnych jest zaufanie. Nie zawsze jest jasne co to oznacza.

Mały wycinek kluczowych spostrzeżeń z mojego notatnika na ten temat:
    • Łatwo jest kierować niedoświadczonymi osobami (wtedy działa command-and-control), bo możemy im wmówić jak wygląda świat.
    • Doświadczeni pracownicy, mają swoje doświadczenia, tak łatwo nie przyjmują tego co mamy do powiedzenia.
    • Żeby z ludźmi bez względu na doświadczenie efektywnie współpracować, potrzebne jest Zaufanie (!), ono otwiera drogę do zadawania otwartych pytań, w efekcie daje możliwość poszukiwania lepszego niż obecny sposób działania.
    • Czym jest zaufanie (przykład podstawowych zasad):
        ○ Zakładamy co do zachowań w 100% pozytywną intencję
        ○ Zakładamy, że wszelkie zadawane pytania, służą szukaniu rozwiązań (a nie np. znalezienia winnych) - pytania są wyrazem TROSKI. Ufamy w intencję rozmówcy, nawet jak rozmówca zadaje TRUDNE pytania.
        ○ Zakładamy, że zawsze odpowiadamy szczerze na pytania, nawet jeśli odpowiedź może wydawać się trudna.
       
Co najbardziej przeszkadza w pełnej zaufaniu szczerej rozmowie? Kiedy zakładasz, że "wiesz" jak to o czym rozmawiacie powinno zostać zrobione (jaki framework, jaki wzorzec, jaka klasa, jaki zestaw metod, jak to powinno wyglądać). Wtedy zamiast słuchać i dyskutować, dążysz za wszelką cenę, aby dowieść jedynej słuszności swojego rozwiązania. Być może uda Ci się wygrać tę bitwę, ale przegrasz całą wojnę. Zaufanie zostanie nadwyrężone lub zniszczone.

Jeśli między wami jest pewna zależność podległości, sprawa ma się tym gorzej. Jeśli jesteś kierownikiem, posłuchaj co ma do powiedzenia Twój podwładny. I dopiero ZADAJĄC PYTANIA sprawdzaj, czy jego koncepcja jest poprawna. Może będzie lepsza niż Twoja. A może nie. Dobre pytania dobrze to zweryfikują.

No dobra, ale po co jest to zaufanie? Nie można się bez niego obejść? Jeśli nie ma zaufania, wtedy naturalną kwestią jest zabezpieczanie swoich interesów (dupochrony, job security, czy różnego rodzaju gry projektowe http://mbartyzel.blogspot.com/2011/09/w-co-gra-sie-w-projektach.html). Tego typu aktywności prowadzą do niepożądanych efektów ubocznych (i straty czasu i wiarygodności).

0 komentarze: