All we do is looking for some way to fulfill our needs.

piątek, 31 sierpnia 2012

Tagged under: , , , , , , , , ,

Charyzma lidera

Ostatnio coraz więcej pracuję z liderami zespołów programistycznych i mocno mnie zastanawia temat dynamizmu i najczęściej idącej za nią charyzmy lidera.

Z czym najczęściej kojarzy się dynamizm - z osobą, która jest bardzo energiczna, bardzo szybko mówi, bardzo szybko myśli, działa. Tymczasem dostrzegam, że szczególnie w projektach programistycznym, większość liderów i to takich, KTÓRZY RZECZYWIŚCIE SĄ ŚWIETNI W TYM CO ROBIĄ, taka nie jest. A ludzi ich słuchają, podążają za nimi i skupiają ogromną ilość uwagi.Kilka dni temu doświadczyłem następującej sytuacji, która w efekcie spowodowała olśnienie. Ponieważ ostatnio rekrutujemy intensywnie, toteż pewnego dnia brałem udział w procesie rekrutacyjnym dwóch osób. Jedna z nich była dość wyciszona, zrównoważona, zaś druga bardzo energiczna.

Co się okazało na spotkaniu - w tym drugim przypadku mimo ogromnej energii, wypowiadanych setek słów na sekundę, pozostali uczestnicy spotkania poczuli się szybko znużeni. Po piętnastu minutach już zwyczajnie odpływałem. Wysoka energia z czasem zmieniała się w monotonny (!) usypiający szum.

Druga osoba dość powoli odpowiadała na pytania, często zadawała pytania, tym samym wciągając nas w rozmowę. Dwie godziny minęły, nawet nie wiedziałem kiedy... i chciałem jeszcze.

- WTF? - pomyślałem. - JAK TO MOŻLIWE, ŻE ENERGICZNY GOŚĆ NAS ZNUŻYŁ, A MNIEJ ENERGICZNY, ZRÓWNOWAŻONY WCIĄGNĄŁ W TO, O CZYM MÓWIŁ I CO MÓWIŁ.

W pewnym momencie doznałem olśnienia! DYNAMIKA. To dynamika sprawia, że angażujemy się w to, co się dzieje. Tylko uwaga! Słowo dynamika jest tu bardzo niebezpieczne, bo niesie ze sobą potoczne niezbyt precyzyjne skojarzenie. Idąc za definicją DYNAMIKI dzwięku z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dynamika_%28elektroakustyka%29) jest ona duża wtedy, kiedy raz jest cicho, raz głośno, idąc dalej - raz powoli, raz szybko. Dlatego ludzie charyzmatyczni to ludzie dynamiczni, co wcale nie oznacza, że głośni. Jedną ze sprytnych metod na uspokojenie niemowlaka jest włączenie mu czegoś jednostajnie głośnego (np. odkurzacza), dziecko łatwo usypia. Jednostajny hałas, głośność usypia!

Szczególnie w IT hałas nie ma to większego sensu, gdyż trzeba podejmować przede wszystkim racjonalne decyzje. JEŚLI CHCESZ ABY LUDZIE CIĘ SŁUCHALI Z CIEKAWOŚCIĄ, PODĄŻALI ZA TOBĄ, Z PEWNOŚCIĄ MUSISZ NAUCZYĆ MÓWIĆ I DZIAŁAĆ DYNAMICZNIE, I WCALE NIE OZNACZA TO, ŻE MUSISZ BYĆ GŁOŚNY, TRYSKAJĄCY POTOKIEM SŁÓW :)

0 komentarze: