Poniżej zamieszczam cały artykuł poświęcony porządkom w kodzie - poprawnie sformatowany.

Tutaj możesz pobrać pełną wersję PDF artykułu
About people in software development... but not only. My top professional interests are technical leadership and deep clean code practices.
"Don't do anything that isn't play." - Marshall Rosenberg
It is a great pleasure for me to share the information that today is my "Technical Leadership" book premiere. You can buy it fr...
Copyrights @ 2013, BrandMag Blogger Template - Designed By Templateism | MyBloggerLab
5 komentarze:
Świetny tekst!
Kilka rzeczy dało mi do myślenia jak np jawne nazywanie warunków ifów - automatycznie nazwa zmiennej staje się komentarzem.
Mam jednak uwagę do przykładu eliminowania powtórzeń (str 19 w PDFie). Skoro i tak w Constructor(String) robisz this(int, String) to po co w obu tych konstruktorach initializeBitSet()? i tak zostanie wykonana w wywołanym przez this konstruktorze
A i jeszcze malutka uwaga co do samego layoutu bloga - nie dałoby się trochę szerzej? 400px jako szerokość tekstu to moim zdaniem strasznie mało.
Tak, zgadzam się ;-), wbrew powszechnie panującym opiniom można tworzyć samodokumentujący się kod, który ładnie wygląda, a jego pisanie zajmuje tyle samo czasu co pisanie brzydkiego kodu. Za to łatwość i przyjemność czytania jest ... bezcenna.
Masz zdecydowanie rację, co do uwagi odnośnie konstruktora - wywołanie initializeBitSet spowoduje drugie wywołanie tej metody. Wkradł się błąd postaram się bo poprawić w wolnym czasie.
Z blogspotem jeszcze walczę, mam nadzieje, że w niedługim czasie uda mi się pokonać wszystkie jego niedogodności.
Dodatkowa wskazwówka:
Używaj tam gdzie się da zmiennych finalnych. Daje to czytelnikowi pewność, że zawartość zmiennej się nie zmieni.
Mniejsza o czytelność, mniejsza o estetykę, mniejsza o przyjemność czytania. Ważne jest to, że siadając po pół roku do swojego kodu można go (szybko) zrozumieć a nie rzucać co chwilę "WTF!?!" :)
Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć osób, które wszystkie zmienne nazywają jednoliterowo i na siłę stosują "mastahakierskie" skróty i sztuczki.
Bardzo pożyteczny wpis :-). Jestem raczej początkującym programistą i wszelkie rozsądne uwagi nt. kodowania staram się wcielać w życie. Ku mojemu zadowoleniu - wiele z Twoich podpowiedzi stosuję od zawsze, jakoś tak intuicyjnie.
Natomiast mam opory dot. nazywania warunków if'ów. Ja w takich przypadkach zawsze - bądź prawie zawsze ;) - stosuję stary dobry komentarz.
Jeszcze to przemyślę. Pozdrawiam.
Prześlij komentarz