All we do is looking for some way to fulfill our needs.

sobota, 26 listopada 2011

Tagged under: , , ,

Efektywne poznawanie tematu

Tym razem temat nieco wychodzący poza projekty informatyczne. Ostatnio dużo robię tzw. pracy researchowej, gdzie muszę na bazie dużej ilości źródeł wiedzy zbudować spójny ekstrakt praktycznych informacji. Po dłuższej pracy w tym temacie napiszę o kilku wskazówkach, które miałem okazję wielokrotnie wykorzystywać.

Jeśli chcesz zbudować wiedzę na pewien temat np. continuous integration, technologia X.
Cel: chcesz naprawdę dobrze zrozumieć temat.
Założenie: Nie znasz nikogo, kto mógłby Cie naprowadzić na dobrą drogę ;-)


1. Przeprowadź spike'a* (maks. kilka godzin) odnośnie źródeł informacji - gdzie co możesz znaleźć i jaki jest poziom materiałów (wiarygodność i szczegółowość):
a) sprecyzuj pytania, na które chciałbyś znaleźć odpowiedzi;
b) w pierwszej kolejności wybieraj książki - jeśli są dobre, znajdziesz tam wiarygodne i uporządkowane informacje;
c) w drugiej kolejności wybieraj materiały akademickie (prace doktorskie, prace z konferencji) - zaletą jest wiarygodność, czasem jednak są nieuporządkowane, czasami (jeśli autor jest kiepski) jest to zwykłe bicie piany;
c) blogi i artykuły wiarygodnych osób w branży (rozpoznawalnych i uznanych);
d) unikaj w miarę możliwości forów, blogów i luźnych informacji, których źródeł (osób) nie kojarzysz - dużo się naczytasz, niewiele dowiesz.
2. Kiedy już określisz listę wiarygodnych źródeł - określ minimum, które jest Ci potrzebne.
3. Jeśli zaczynasz czytać tekst (i dotyczy on Twojego minimum), czytaj go bardzo dokładnie, nie idź do przodu, jeśli nie rozumiesz, tego co przeczytałeś.
4. Wielokrotnie się przekonałem, że lepiej dowiedzieć się mniej, ale mieć wiedzę jak brzytwa, niż przeczytać "o wszystkim" po łebkach.
5. Rób notatki! To jedna z najważniejszych składowych! Wiele osób czyta dużo, ale nie robi notatek. Notatki zmuszają Cię do dokładniejszego zrozumienia tego co czytasz. Żeby zrobić notatkę (zazwyczaj) musisz coś zrozumieć. Niech notatka będzie parafrazą (czyli Twoim własnym sformułowaniem), nie cytatem.

*Spike - ograniczony czasowo, krótki okres na zbadanie tematu (maks. 2 dni), który jest Ci obcy lub mało znany.